Od pasji do biznesu cz.3

Jak jednak uniknąć niebezpieczeństw takich chociażby jak pracoholizm?

Odpowiedź na to pytanie jest równie ważna jak samo znalezienie własnej pasji. Istnieje pięć podstawowych czynników, które chronią nas przed symptomem „wizji tunelowej”. Te ważne elementy to:

  • ustanowienie wyraźnych granic między czasem pracy a czasem wolnym

  • zarezerwowanie jednego dnia odpoczynku w tygodniu

  • regularne wakacje

  • posiadanie „odświeżających” relacji

  • równomierny rozwój w życiu.

Brzmi to dobrze i wydaje się oczywiste. Dlaczego jednak ludzie wpadają w taką pułapkę? Najczęściej dlatego, że nie ma kogoś kto „nawigowałby” ich w życiu. Osobę taką nazywamy mentorem lub coachem, lub przyjacielem 🙂 Jaka jest różnica? Mentor to ktoś kto osiągnął to, co ty chciałbyś mieć i dzieli się z tobą swoją wiedzą. Coach to ktoś, kto patrząc z boku na twoje życie będzie zadawał ci pytania. Odpowiadając na nie, odkryjesz samodzielnie rozwiązanie dla swoich problemów.

Dlaczego dodałem do listy przyjaciela? Posiadanie osobistego mentora lub coacha wiąże się często z inwestycją finansową na którą nie każdego stać. Jeżeli natomiast masz bliską osobę, której możesz zaufać , to jest to wspaniały sposób w jaki możesz uniknąć wielu niebezpieczeństw. Inni ludzie są wspaniałym darem dla nas.

Jednak ostatecznie nic nie zastąpi osobistego zaangażowania. Tylko dzięki niemu tak naprawdę i w pełni rozwijamy nasz potencjał. Wspaniale powiedział o tym dr M. Luter King Junior:„Jeżeli człowiek jest powołany, aby zamiatać ulice, powinien zamiatać ulice na tym samym poziomie co Michał Anioł malował czy Ludwig van Beethoven komponował muzykę. Powinien zamiatać ulice tak dobrze, aby wszyscy gospodarze nieba i ziemi zatrzymywali się i mówili: Tutaj mieszka zamiatacz, który dobrze wykonuje swoją pracę.”

W kolejnym wpisie przyjrzymy się jakie są najważniejsze elementy rozwoju swojej pasji…

Andrzej Burzyński

www.koah.pl

About the author

Andrzej Burzyński

koah2013zproca

Posted on by Andrzej Burzyński in mentoring

Add a Comment